Євген Малолєтка: «Фотографії з Маріуполя – це історичний документ»
Український фотокореспондент Євген Малолєтка працював у Маріуполі в березні 2022 року під час облоги міста російськими окупаційними військами. Разом із колегами у надскладних умовах він робив і передавав назовні світлини, які стали свідченнями воєнних злочинів росії. У розмові з «Репутаційними АКТИВістами» Євген згадав про події тих страшних днів і розповів, що йому й досі важко переглядати фотографії, зроблені у місті на березі Азовського моря.
Ви працювали в оточеному Маріуполі, причому потрапили туди за годину до початку бомбардувань. Чому вирішили піти на такий ризик?
Поїхати до Маріуполя ми вирішили заздалегідь разом із командою – Мстиславом Черновим і Василісою Степаненко. Дійсно, це великий ризик, однак ми працюємо на війні вже 9 років і ризикуємо життям не вперше. Ми стали свідками злочинів проти людяності, скоєних у Маріуполі й інших містах України. Передаючи інформацію назовні, ми завжди намагалися писати лише те, що самі бачили. Якщо російський танк стріляв по житловому будинку, то ми так і писали. Було важливо, щоб незалежні журналісти об’єктивно показали ситуацію. Кілька точок у місті ще роздавали інтернет, зокрема поліція підключила генератор до вишки Київстар і налаштувала обладнання, завдяки чому вдавалося передавати інформацію. Останні декілька днів перед виїздом з міста ми передавали зображення через супутниковий інтернет у відділенні патрульної поліції.Інколи під час обстрілів доводилося швидко передавати файли, сидячи під сходами, висовуючи назовні руку з телефоном.
Ваші фото з війни бачило багато людей по всьому світу. Як на них реагували за кордоном?
Фотографії з Маріуполя й інших міст України сильно зворушили людей. До того ж завдяки подібним фото та відео світ надав велику допомогу людям, які постраждали від війни. Не може залишити байдужим світлина, на якій мати тримає на руках свою вбиту дитину. Або мати, яка плаче в лікарні, бо щойно втратила двох дітей. Це не просто фото – це історичний документ. Коли я знову дивлюся матеріали з Маріуполя, мені щоразу важко. Я не знаю, як людям бачити все це.
росіяни наразі активно створюють альтернативну історію повного руйнування Маріуполя. Як Україна може протистояти таким спробам?
Пропаганда в росії працює добре та впливає на думку більшості населення, яке не має доступу до альтернативних джерел інформації. Багато хто просто не вміє перевіряти факти, тому вірить на слово. Так, пропаганда створює міф, що це не російські війська спалювали будинок за будинком в Маріуполі, а українці самі себе обстрілювали. Росіяни намагалися створити міф, що вони визволителі і це не вони руйнують місто та вбивають цивільних, але ми бачили протилежне. Ми були тоді в Маріуполі, все бачили своїми очима і робили фото та відео.